Kur'an-ı Kerim / Mushafı abdestsiz tutulabilir mi? Abdestsiz Kur'an CD.leri (flaş bellek, disket) elle tutulur mu?

Soru Detayı
Abdestsiz tutulamazsa, aynı hüküm Kur'an-ı Kerim ihtiva eden bilgisayar, CD, disket için de söylenemez mi? Sonuçta Mushaf da bir kılıf, bir koruyucu değil midir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mushaf, Kur'an-ı Kerim'e verilen addır. Kur'an-ı Kerim'in bir ayetini dahi abdestsiz tutmak caiz değildir. Mushaf'a bitişik olan kabına abdestsiz dokunulmaz. Ancak bitişik olmayan kabına abdestsiz dokunmak caizdir.

Cd, disket, bilgisayarda bulunan Kur'an-ı Kerimi abdestsiz tutmak ise caizdir. Çünkü bunlar Kur'an-ı Kerim değildir.

Ayrıca bunlarda yazılı olan Kur'an-ı Kerim elektronik olarak yazılmıştır.