Cevşenü'l-Kebir isimli dua kitabını abdestsiz okumak caiz midir?

Soru Detayı
Abdestsiz olarak bir dua kitabını (mesela Büyük Cevşen) tutup içindeki duaları okuyabilir miyim? Duanın içinde Kur'an âyetlerinin olması veya olmaması, duayı Arapça aslından veya Türkçesinden okumam, durumu değiştirir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim abdestsiz okunmaz. Ancak Cevşen ve diğer dua kitapları abdestsiz okunabilir.

Büyük Cevşen abdestsiz okunabilir. İçindeki Kur'an-ı Kerim yazılan sayfalara dokunmamak gerekir. Gerek Kur'an-ı Kerim meali gerekse duaların meali de abdestsiz okunabilir. Ancak abdestli okunması daha faziletlidir.