İlk Kur'an meali ne zaman yapılmıştır? Eğer ilk Kur'an meali geç yapılmışsa o zamanki Müslümanlarca anlamını bilmedikleri bir mukaddes kitaba imanları nasıl oluyordu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bize göre Kur'an'ın Arapça olması ve kelimelerin ifade ettiği anlam son derece önemlidir. Ayetler sadece anlamları ile var denilse, bu Kur'an-ı Kerim'e sembolik bir kitap olarak bakmayı getirir ki, bu da onun yalın mesajını onlarca anlama sahip bir metin gibi algılanmaya götürür.

Muhkem olan ayetlerinin dil yapısını, Kitabımızı tefsir edenler dikkate almışlar ve ayetleri anlama çabalarını onun bu yönüne dayandırmışlardır. Öyle olmasaydı, müfessirlerimiz örneğin, harfi cerleri dikkate alarak sonuçlara varmaz ve kaideler çıkarmaya çalışmazlardı. Bu nedenle elimizdeki mealler sadece birer tercüme olmaktan öteye gidemezler. Kur'an Arapça olarak indirilmiş olan İlahi Kitap'tır. Onun birçok anlama gelebilecek salt anlam merkezli bir kitap olduğunu ileri sürmek, onun aynı zamanda hiçbir anlama gelmediğini iddia etmektir.

Kur'an-ı Kerim'in anlaşılması için bizzat Peygamberimiz (asm) tarafından sahabelere anlatılmaktadır. Peygamberimiz'den sonra da sahabeler bölgelere yayılarak Kur'an-ı Kerim'in hakikatlarını insanlara anlatmışlardır.

Kur'an-ı Kerim'in Farsçaya çevrilmesi İslam'ın ilk dönemlerinde gerçekleşmiştir.

Kur'an-ı Kerim mealleri birçok dilde mevcuttur. Muhammed Hamidullah'ın verdiği bilgiye göre, Avrupa'da ilk Meal çalışmaları 1141'de başlamış ve Kur'an bu tarihlerde Latince'ye çevrilmiştir. İtalyanca'ya 1513, Almanca'ya 1616, Fransızca'ya 1647 ve İngilizce'ye de 1648'de tercüme edilmiştir. Bugün için, yaklaşık olarak Almanca'da 47, İngilizce'de 51, Fransızca'da 31, Latince'de 36, Urduca'da 100'e yakın ve Farsça'da 100'ün üstünde meal bulunmaktadır. Türkçe'de 65 civarında Meal olduğu söylenebilir.