Kur'an-ı Kerim'in yirmi üç (23) yılda inmesi ve ayetlerin nüzul sebepleri hakkında bilgi verir misiniz? Kur'an'da Levh-i Mahfuz'dan indirilen ayetler nelerdir?

Soru Detayı
Kur'an'da bir çok ayet o zamanki olaylarla ilgili nüzul edildiğini biliyoruz. Fakat bu ayetlerin nüzul sebeplerini bilmiyoruz. Sizin için mümkün olduğu kadar bazı ayetlerin nüzul sebebi hakkında bilgi verir misiniz? Diğer sorum Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan indirildiği bildirildi. Fakat Kur'an'da o zamanki olaylarla ilgili ayetler de indirilmiş. Levh-i Mahfuz'dan indirilenler nelerdir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'deki ayetlerin nüzul sebepleri ile ilgili olarak tefsirlere bakmanızı tavsiye ederiz.

Kur'an-ı Kerim'i toptan ve bir defada Levh-i Mahfuz'dan dünya göğüne, oradan da Kadir gecesinden itibaren ihtiyaca göre yirmi üç yılda parça parça Hz. Muhammed (asv)'in kalbine inmesi, Levh-i Mahfuz'dan inmesine "inzal", dünya semasından inmesine de "tenzil" denilir.

Kur'an-ı Kerim'in parça parça inmesi onun önemli bir özelliğidir.

Kur'an-ı Kerim yeni bir hayat tarzı ve ahlâk anlayışının esaslarını getirmektedir. Yeni iman etmiş olanlar, bir çok âdet ve alışkanlıklarını değiştirmek durumundadırlar. Kur'an-ı Kerim bunu zaman içerisinde yapmıştır.

Bilgi için tıklayınız:

Kur'an neden yirmi üç senede indirilmiştir; bir defada gönderilemez miydi?