Bilim gerçegi - din ilişkisi - evrim teorisi... Bilimsel çalışmalarda hata ya da taraflılık olamaz mı?

Soru Detayı
Bir çok bilim adamı ,bir çok bilimsel olaya dikkat çekiyor. Bu bilimsel çalışmalarda hata ya da taraflılık olamaz mı? Yapılan bilimsel araştırmalar da Kur'an'da yazan bilimsel ayetleri dogruluyor. Çünkü Darwin de bilim adı altında ortaya teoriler koymuştu, bu konu hakkında bilgi verir misiniz?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanların ortaya koyduğu her bilgi doğrudur anlamını taşımaz. Ancak Kur'an ayetleri evrensel olup, her zaman için doğrudur ve geçerliliği vardır. Darwin'in evrimle ilgili çalışmaları bilimsel gerçekliği yoktur.

Din bilimle ters düşmez. Çünkü bilimin gerçekçi olarak ifade ettiği konularda dinle tamamen ittifak etmektedir. Bu bakımdan dinimiz mutlak doğru olan bilimsel çalışmaları hiç bir zaman reddetmediği gibi aksine kabul etmektedir. Nitekim Kur'an-ı Kerim'de geçen bir çok bilimsel ayetler mevcuttur ve bu gün bilim de bunu teyid etmektedir.

Bilimin her yaptığı çalışma doğru sonuçlar vermeyebilir. Mesela, bugün bilim tarafından doğru kabul edilen bir olgu yarın reddedilebilir ve ona zıt bir olgu kabul edilebilir. Ancak Kur'an-ı Kerim'de geçen ifadelerin hiç birisinin aksi isbat edilememektedir. Demek ki bilimsel açlışmalarımızda Kur'an-ı Kerim'i kendimize klavuz edinmeliyiz ki doğru neticelere varabilelim. Aksi takdirde Kur'an-ı Kerim'e zıt düşen hiç bir çalışma bilim tarafından geçerlilik kazanamayacaktır.