Ayetleri dinlemeden geçmekte vebal var mı?

Soru Detayı

- Sosyal medyada karşımıza çıkan ayetleri (Türkçe meal seslendirme veya Arapça okunuşu) dinlemeden geçmekte vebal var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sosyal medyada karşımıza çıkan ayetleri (Türkçe meal seslendirme veya Arapça okunuşu) dinlemeden geçmekte vebal yoktur, günah olmaz.

“Kuran okunduğu zaman onu dinleyin ve sükût edin...” (bk. Araf, 7/204) mealindeki ayetin emri konusunda farklı yorumlar vardır.

Bazı âlimlere göre, bu ayetin emri ister namaz içinde ister dışında osun okunan Kuran’ı dinlemeye yönelik farzı ifade eder ve dinlemek gerekir.

Diğer bazı âlimlere göre ise, bu ayetin nüzul sebebi insanların namazda konuşmalarıdır. Böylece namazda (imam tarafından) okunan Kuran’ı dinlemek farz olmuştur. Namazın dışında ise dinlemek sünnettir. (bk. Zemahşeri, Razi, Beyzavî, İbn Kesir, ilgili ayetin tefsiri)

İbn Aşur’un bildirdiğine göre, "Kuran’ın okunduğu her yerde susup onu dinlemenin farz olduğunu ve ayetin zahirinin tevilsiz kabul edilmesinin gerekli olduğunu söyleyen bir tek âlim yoktur. Bu sebepledir ki, farklı yorumlar söz konusu olmuştur." (bk. İbn Aşur, ilgili yer)

Normal hayatta her zaman her yerde okunan Kuran’ı dinlemek farz değilse, sosyal medya cihazlarındaki durum daha da hafiftir.