Dünya kelamı konuşmak 30 senelik ibadeti siler, sözü hadis mi?

Soru Detayı

"Altı yerde dünya kelamı konuşmak, 30 senelik ibadeti siler:
1. Kuran’ı Kerim okunurken.
2. Ezan okunurken.
3. Ölünün yanında.
4. İlim Meclisinde.
5. Kabirde.
6. Mescidde. (Rûhu’l -Beyan Tefsiri cilt:3 Syf:400)
- İnternette böyle bir bilgiyle karşılaştım. Kaynağa ulaşma imkanım yok şu anda. Böyle bir bilgi doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ruhu’l-Beyan’da hadis olarak zikredilen konu, yalnız mescitte konuşmaktır.

Oradaki ifadenin iki bölümü vardır: Birincisi: Hadis olarak zikredilmiş ve: “Resulullah’tan rivayet edildiğine göre, (Mescitte -dünya kelamı- konuşmak bir hayvanın otu yediği gibi, konuşanın bütün iyiliklerini yer bitirir.) şeklinde parantez içinde verilmiştir.

İkincisi: (Hadis olarak değil), bilakis hadis olmadığını gösteren “Ve yukalu = denilir ki” ifadesiyle başlamış ve ardından şu altı yer sıralanmıştır: “Mescitte, ilim meclisinde, ölünün yanında, kabirlerin yanında, ezan okunduğu esnada ve Kur’an okunurken, dünya kelamını konuşmak, 30 yıllık amelin sevabını yok eder.” (Ruhu’l-Beyan, 3/400)

- Hadis olarak zikredilen rivayetin aslı-astarı yoktur. (bk. Tahricu ahadisi’l-İhya, -İhya ile birlikte-, 1/152)