Hutbe okunurken amin demek, uygun mudur?

Soru Detayı

- Hutbe okunurken konuşmak, yapılan duaya amin demek, salavat getirmek uygun mudur?
- Cuma namazında imam hutbede iken, hutbeyi bitirdikten sonra Arapça ve Türkçe dualar yapıyor. Cemaat de bu sırada ellerini kaldırıp duaya sesli bir şekilde "amin" diyor. Cemaatin bu şekilde amin demesi ve el açması doğru mu?
- Ben cemaatin hiçbir şey yapmadan imamı dinlemesi gerekiyor, diye biliyorum.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hutbe okunurken insanların konuşmaları, tesbih çekmeleri, aksırıp "elhamdulillah" diyene "yerhamükallah" demeleri, selam almaları ise mekruhtur. Hutbe okunurken Peygamber Efendimize (asm) salavat getirmek ve yapılan duaya amin demek de mekruhtur.