Cuma hutbesi sırasında yüksek sesle telbiye ve salavat getirilebilir mi?

Soru Detayı

- Cuma namazında imamın hutbe esnasında cemaate yüksek sesle telbiye ve salavat getirtmesinin bir mahzuru var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hutbe okurken kimse ile konuşulmaz, hiç dünya kelâmı söylenmez, hatta yakındaki birine "sus, konuşma" tarzında elle işarette bile bulunulmaz. Namazda imiş gibi susularak hatib efendi dinlenir.