Cuma cünü kılınacak namazla ilgili rivayet hadis midir?

Soru Detayı

- Rasûlullâh (sallâllâhu aleyhi ve sellem) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
"Cuma gününün tamamı namaz ve ibâdettir. Bir mümin kul, güneş bir mızrak boyu veya bundan daha fazla yükselince, güzelce abdest alsa, sevabına inanarak ve Aliâh'dan bekleyerek iki rek'at kuşluk namazı kılsa, Allâh Teâlâ ve Tekaddes hazretleri ona iki yüz sevap yazar, iki yüz günâhını siler. Dört rek'at kılarsa Cennette dört yüz derece, sekiz rek'at kılarsa Cennet'te sekiz yüz derece verir ve bütün günahlarını mağfiret eder. On iki rekat kılarsa bin iki yüz sevap verir ve bin iki yüz günâhını siler, Cennet'teki derecesini bin iki yüz derece yükseltir.." (Gunye 2/141, ihya Tercemesi 1 /541)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Gazzali'nin İhya adlı kitabında hadis olarak nakledilen bu rivayet, İhya'nın hadislerini sahihlik ve zayıflık açısından ele alan ve inceleyen muhaddis Iraki'nin ifadesiyle "aslı yoktur." Yani bu rivayet hadis değildir.