Sabır ve dereceleri kaç çeşittir?

Soru Detayı

- İmam-ı Gazali sabır hakkındaki rivayeti hadis midir?
- Kaynağı ve sıhhat durumu nedir?
- Sabır birkaç türlüdür:
- Allah'ın emirlerine uymakta sabretmek (sebat), Allah'ın yasaklarından uzak durmada sabretmek (direnmek), musibete, bilhassa ilk şok anının sarsıntısına karşı sabretmek (katlanmak)
- Allah'ın buyruklarına uymakta (itaatte) sabır gösterenlere Allah, Kıyamet günü cennette, her biri yerle gök arası kadar olan üç yüz derece verecektir.
- Allah'ın yasaklarından uzak durmada sabır gösterenlere Allah, Kıyamet günü, her biri yedinci yerle yedinci gök arası kadar olan altı yüz derece verecektir.
- Allah'tan gelen musibetlere sabırla katlananlara Allah, Kıyamet günü her biri Arş ile yeryüzü arası kadar olan yedi yüz derece verecektir. (Kalplerin Keşfi, Sabır ve Hastalık, Üçüncü Bölüm 1)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gazali, bu konuyu İhyau’l-Ulum adlı eserinde de işlemiştir. Ancak sorudaki şekliyle değildir.

Bununla beraber soruda, sabırla ilgili bazı sayılar -merfu hadis olarak değil- Hz. İbn Abbas’tan aktarılarak verilmiştir.

İbn Abbas’a göre, Kur’an’da üç çeşit sabırdan söz edilmiştir:

1) Allah’ın emrettiği farzları eda etmede gösterilen sabır.

Bu sabrın üç yüz derecesi vardır.

2) Allah’ın yasakladığı haramlardan sakınmada gösterilen sabır.

Bu sabrın altı yüz derecesi vardır.

3) Musibetin ilk çaptığı anda gösterilen sabır.

Bu sabrın dokuz yüz derecesi vardır... (bk. İhya, 4/72)