Miras konusunda gelin veya damadın konuşma hakkı var mı?

Soru Detayı

- Veya miras ne oldu ne yapıldı bilme hakları var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir vârisin kendisi veya karısı yahut da kocası miras paylaşımı hakkında elbette bilgi sahibi olacaktır. Karı veya kocanın konuşma ve öğrenme hakkı, aile düzeninin gereğidir.

Ancak, unutmamak gerekir ki, miras kimin ise o konuda karar verecek olan kendisidir, eşi, çocukları veya diğer akrabaları müdahale edemez; karışamaz. Miras sahibi istediği gibi karar verebilir, hakkından vazgeçebilir.

Demek ki, bir vârisin kendisi veya karısı yahut da kocası miras paylaşımı hakkında bilgi sahibi olabilir ve öğrenme hakkı vardır. Fakat mirasa etki edecek bir müdahalede bulunamaz.