Cenazemi memlekete götürün vasiyetine uymak gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sağlığında kendisini belirli bir kimsenin yıkamasını, cenaze namazını kıldırmasını ve defnetmesini yahut da belirli bir yere defnedilmesini vasiyet eden kişinin, bu vasiyeti bağlayıcı değildir, yani bu vasiyeti yerine getirmek şart değildir. Ancak, ölünün yakınları, dilerlerse bu vasiyeti yerine getirebilirler. (bk. Fetava’l-Hindiye, 1/179)

Özetle, "Cenazemi memlekete götürün." diyen bir kimsenin vasiyetine uymak gerekli değildir, ancak yakınları yerine getirebilirler.