Babasından kalan miras hakkını, şartlı olarak erkek kardeşine devreden kadının ölümünden sonra çocuklarına mirastan pay verilir mi?

Soru Detayı

- Bir kadın hayatta iken erkek kardeşine, kendisi adına birini hacca göndermesi koşulu ile "Babamızdan kalan mallar, üzerindeki tüm hakkım helal olsun." diyor. Kadın vefat ettikten sonra erkek kardeşi onun bu vasiyetini yerine getiriyor.

- Şimdi merhumun çocuklarının bu mallar üzerinde herhangi bir hakkı mevcut mudur?

- Erkek kardeş yeğenlerine mirastan pay vermek zorunda mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadın bu sözü söylediği zaman baba ölmediği için, mirasa malik değil. Malik olmadığı bir şeyi başkasına bağışlayamaz.

Baba ölünce, kadın ve kardeşi hayatta iseler ve o zaman "Hissemi sana şu anda hibe ediyorum, ama benim yerime birini bedel haccına gönder." demiş ise, bu akit muteber olur, miras erkek kardeşe geçer ve şartı yerine getirmesi onun borcu olur.

Eğer kadın, "Miras ben hayatta olduğum sürece benim, ben öünce şu şartla sana bırakıyorum." derse, bu da vasiyet olur ve hissesinin ancak üçte biri için geçerli olur; yani üçte biri vasiyet gereği kardeşin olur, geri kalanı kadının çocuklarına kalır.