Kendisine ulaşılamayan kiracının, dükkanda bulunan ürünlerine, kira borcuna karşılık el konulabilir mi?

Soru Detayı

- Bizim dükkanımıza yerleşen kiracı malzemeleri ve ürünlerini yerleştikten kısa bir süre sonra ortadan kayboldu. Kendisi bulunamıyor, ulaşılamıyor. Nerede olduğu bilinmiyor. Dükkanda ürünleri yaklaşık iki yıldır duruyor. Kira kontratı bir yıllıktı, ancak hiçbir kira bedeli de ödemedi. Ürünlerine dokunmadık ve dükkandan da çıkarmadık. Dükkanı kiraya versek ürünler var, onları ne yapacağız?

- Kirayı vermiş olduğumuz bir yıllık kira ücretinin iki katı değerinde dükkanda malzemesi ve ürünleri bulunuyor. Bu ürünleri satıp bize ödemediği kira parasını oradan alabilir miyiz? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kiracının, akid esnasında üzerinde anlaştıkları şartlara, açıkça veya delaleten tesbit edilen hususlara, toplum tarafından benimsenen usul ve ölçülere riayet etmemesinden ötürü bir zarara sebebiyet vermesi halinde, bunu tazmin etmesi gerekir.

Kiracı şayet verdiği zararı tazmine yanaşmaz ise, mülk sahibinin mahkeme ya da hukuki yollara başvurarak zararın karşılanmasını talep etmesi mümkündür. Bu itibarla, söz konusu durumda hukuken uygun görülen yol ve yöntemlere başvurularak zararın telafisi cihetine gidilmesi uygun olur.