Kiracıdan alınan depozito kullanabilir mi?

Soru Detayı

- Kiracıdan alınan depozitoyu, ev sahibi şahsi harcamalarında kullanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Depozito rehin ve emanet hükmündedir. Hanefilere göre depozitoyu kiracıdan izinsiz kullanmak caiz değildir.

Şayet kiracı depozitoyu bir süreliğine kullanabilirsin diyorsa o hâlde kullanabilir, aksi hâlde kullanamaz. Kullanmışsa helalleşmek ve en kısa zamanda parayı hazır hâle getirmek gerekir.

Emanet parayı sahibinin rızası olmadan kullanılamaz. Ancak sahibi izin vermişse kullanılabilir.