Kızıl haç logosu olan ilk yardım ürünleri kullanmak, satmak caiz midir? Bu logonun bulunduğu bir hastanede çalışılabilir mi?

Soru Detayı

- Üstünde kızıl haç olan ilk yardım ürünleri üretmek, satmak, kullanmak caiz midir?
- Veyahut bu logonun kullanıldığı hastanelerde çalışmak?
- Bu durum küfre sebep olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu tür ürünlerin üzerindeki kızılhaç, "Hristiyan yardım kuruluşu" demektir; yapılan iş doğrudan Hristiyanlık propagandası değil, ürün ticareti ve yardımdır.

İnsanlar başka yerlerde gördükleri haç sembolünden Hristiyanlığı hatırlar ve anlarlar, kızılhaçı gördüklerinde kızılay, yeşilay gibi yardım ve hizmet kuruluşunu anlarlar.

Bu sebeple bu ürünler alınıp satılabilir ve bu işaretin bulunduğu hastane vb. yerlerde çalışılabilir.