Alkollü içki satacak kimseye dükkanımı satabilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'da prensip olarak yenilmesi, içilmesi veya kullanılması caiz olan bir şeyi satmak da caizdir. Gayri menkül satışı dini bakımdan meşrudur. Hatta normal olarak satılan bir mülk dolaylı yoldan haram bir iş için kullanılsa bundan dolayı satıcının bir sorumluluğu da olmaz.

Ancak sedd-i zerâyi (haram ve kötülüklerin yapılmasına vesîle olanın haram olması), fakihlerin çoğunluğuna göre genel kuraldır.

Buna göre "İyilikte ve takvada yardımlaşın, ama günahta ve düşmanlıkta yardımlaşmayın." (Maide, 5/2) ayetini dikkate alarak, haram bir iş için kullanacağı kesin bilinen kişiye yapılan söz konusu mülk satışının "günaha yardım etmek" manasına geleceğini düşünmek ve bundan kaçınmak daha uygun olur.