Sigara paketini vermek günah mı?

Soru Detayı

- Sigara kullanan kişiler bizden mesela yan odadaki masanın üzerindeki sigara paketini kendisine getirmemizi istediğinde, getirirsek haram işlemiş olur muyuz?
- Getirmediğimizde aramız bozulacaksa dahi getirmemek mi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinen yasaklığı sabit olan bir şeyi yapmak caiz olmadığı gibi, bu yasağı işlemek isteyen bir kimseye yardım etmek de caiz değildir.

Ayette mealen şöyle buyurulur:

"İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve düşmanlık yolunda yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çetindir."  (Maide, 5/2)