Kredi notu danışmanlığı caiz mi?

Soru Detayı

- Yazılımcıyım ve kredi notu danışmanlığı yapan bir müşteri var bu müşterinin işlerini yapmak ona yazılım hazırlamak caiz mi?
- Kredi notu devlet tarafından hesaplanan ve bankalarca kullanılan bir sistem, bu müşteri bu notu devletten alıyor ve bu notu yorumlayarak kendi müşterilerinin kredi alabilmesi için nota kendi yorumunu katıyor ve bir miktara satıyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Reel faizli kredi için kullanılacak ise caiz değildir.

Faiz haramdır, bir harama yardımcı olmak da o günaha ortak anlamına gelir.

Konuyla ilgili bir ayet meali şöyledir:

"İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve düşmanlık yolunda yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çetindir." (Mâide, 5/2)