Faiz işlemleri de olan şirkete danışmanlık caiz mi?

Soru Detayı

- Amerika'da faaliyet gösteren menşei Amerika olan bir firmaya planlama alanında danışmanlık yapıyorum. Firmanın faaliyet konusu, yatırımcı firmalardan ortalama %15 faiz oranı ile kredi alıp, küçük ve orta ölçekli işletmelere %32 faiz oranı ile kredi sağlıyor. Bu firmaya danışman olarak hizmet vermem caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizcilik yapan firmaya bu işlemi de ihtiva eden danışmanlık yapmak caiz değildir.

Ayette şöyle ifade buyurulur:

"İyilik ve takva hususunda yardımlaşın, günah ve düşmanlık yolunda yardımlaşmayın. Allah'tan korkun, çünkü Allah'ın cezası çetindir." (Mâide, 5/2)