Bir kadın, eşi istediği için içki sofrası, meze hazırlamak zorunda mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam’da genel prensip şudur:

Harama yardımcı olmak haramdır; günaha yardımcı olmak günahtır. Zaten her haram günahtır ve her günah haramdır. Hiçbir kadın günah olan bir işte kocasının dediğini yerine getirmek zorunda değildir, bilakis yerine getirmemesi gerekir.

“Allah’a muhalif olan yerde kula itaat edilmez.” (Mecmau’z-Zevaid, 5/226)

mealindeki hadisin mesajı çok açıktır.

“İyilikte ve takvâda yardımlaşın, günah ve düşmanlık üzerinde yardımlaşmayın. Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın azabı çok çetindir.” (Maide, 5/2)

mealindeki ayette de bu gerçeğin altı çizilmiştir.