Hindistan cevizi helal mi haram mı?

Soru Detayı

- Bazı alimlerin Hindistan cevizini sarhoş edici olarak gördükleri için haram olduğunu söylediklerini duydum, ancak çoğu alim buna katılmıyor ve kimse onu sarhoş edici olarak kullanmadığı için helal olduğunu düşünüyor.
Not: Sanırım burada kastedilen Hindistan cevizi değil, Küçük Hindistan cevizi denilen bir tür olmalı.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, dediğiniz gibi burada kastedilen Hindistan cevizi değil.

Öncelikle Hindistan cevizi ile Hint cevizi / Muskat arasında fark olduğunu belirtmek gerekir.

Hindistan cevizi, tropikal bölgelerde yetişen bir meyve türüdür, ülkemizde de tüketilmektedir.

Hint cevizi ya da Muskat (Myristica) denilen meyve türü ise, portakal ağacına benzeyen, anavatanı Banda Adaları olan bir tropik ağaç cinsi ve baharat olarak kullanılan bir meyvedir. Hindistan cevizi ile Hint ceviz i / Muskat arsında ad benzerliği dışında bir ilgi yoktur.

Hükümlerine gelince:

Hindistan cevizi ülkemizde de tüketilen ve helal olan bir meyvedir. Yenilmesinde bir beis yoktur.

Hint cevizi yani Muskat denilen meyve çeşidi ise, içerisinde sarhoş edici madde -afyon ve haşhaş- bulunduğundan dolayı fıkıh âlimleri tüketim noktasında ihtilaf etmiştir. Bazı âlimlere göre bu sarhoş edici madde varken bazılarına göre ise olmadığı ifade edilir.

Burada bakılması gereken nokta,

"Her sarhoş edici şey haramdır. Bir küp içildiği takdirde sarhoşluk veren bir şeyin tek avucu da tek yudumu da haramdır.”(1)

anlamındaki hadis-i şerifte ifade edilen kuraldır.

Buna göre bir defada tüketilen miktarı sarhoş ederse, onun azı da haram olur.