Karides, kalamar ve midye satışı yapmak caiz midir?

Soru Detayı

- Türkiye’nin farklı bölgelerinde belirli markaların çatısı altında şube şube restoranlarımız bulunmakta ve bunların işletmesini yürütmekteyiz. Değerlendirmesinde güçlük çektiğimiz bir sektör hakkında sizlerden dini boyutta yardım ve destek istiyoruz:
- Balık restoran zincirlerinden bir markanın restoran işletmesini yapmak istiyoruz. Bu markanın satılacak ürünleri arasında midye, karides kalamar gibi ürünleri de bulunmaktadır.
- Bizler Hanefi mezhebindeniz. Bu hayvanların tüketilmesinin Hanefi mezhebine göre uygun (caiz) olmadığını haram olduğunu "el-Mezâhibu'l-Erbaa, 2/5" hadisinden öğrenmiştim. Fakat satışı hakkında da aynı şey söz konusu mudur?
- Satılacak ürünler sadece bu bahsi geçen canlılar değil levrek somon mezgit gibi canlılar da var tabi ki. Fakat dediğim gibi akla takılan karides, kalamar ve midye gibi canlıların satışının caizliğidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu deniz hayvanlarının etlerinin helal olduğunu söyleyen içtihatlar (muteber mezhepler) var; onlara mensup olanlar alır ve yerler, bu sebeple Hanefi olanların alıp-satması da caiz olur.