LGBT destekleyen şirketlerin mallarını almak, satmak, kullanmak caiz mi?

Soru Detayı

- Günümüzde maalesef neredeyse kullandığımız çoğu markalar LGBT (eşcinsellik) destekliyor. Çikolata markasından tutun giyim markasına, giyim markasından tutun beyaz eşya markasına, ayakkabı markasına kadar. Benim de kullanmakta olduğum bazı bu marka eşyalar var. Pahalı olan ürünler de var içinde. Ya da ayakkabım var, iki pantolonum tişörtüm vs var.
- Benim bunları kullanmam caiz mi?
- Bunları kullanırsam günaha girer miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslamiyet, insanın her cinsten ihtiyacını gidermenin meşru yolunu koymuştur. Buna göre insan cinsel arzularını ancak meşru nikah yoluyla gidermek zorundadır.

Kur’an-ı Kerim’de meşru yollarla cinsel tatmini bırakarak toplum olarak livataya (eşcinsel ilişkilere) sapan Lut kavminin fiilini, ölçüyü aşmak olarak nitelendirilmiş ve bu durum onların helak sebebi olmuştur. (bk. Şuara, 26/166)

Rasulüllah (asm), “Lut kavminin fiilini yapan kimseye Allah lanet etsin, Lut kavminin fiilini işleyen kimseye Allah lanet etsin, Lut kavminin işlediği fiili işleyen kimseye Allah lanet etsin.” (İbn Hanbel, Müsned, 1/309, 318) buyurmuşlardır.

Lezbiyenlik de bu şeni fiilden farklı değildir.

Kısaca İslam’a göre, eşcinsellik, lanetlik bir fiil olarak nitelendirilmiş ve bu türden ilişkilerin büyük günahlardan olduğu kabul edilmiştir.

Bu sebeple insanları ahlaksızlığa sürükleyen, İslamî değerleri alenen aşağıladığı bilinen kişi ve kuruluşları alenen destekleyen firmaların ürünlerini almak, İslamî hassasiyetle bağdaşmadığı için uygun değildir.

Bu gibi aileyi temelden sarsan ve toplumun ahlakî gidişatına olumsuz manada yön vermeye çalışan kişi ve kuruluş ve bunları destekleyen firmalara karşı, Müslüman bireylerin duruşu ve tutumu, ahlaksızlığı önlemeye katkı yapması beklenen caydırıcılık açısından önemlidir.

Ancak söz konusu firmalardan daha önce satın alınmış olan ve İslam'ın temel ilke ve esaslarına aykırı yazı, resim ve simge barındırmayan eşyaların kullanımında sakınca yoktur.

Özetle, LGBT'yi doğrudan destekleyen şirketlerin mallarını alıp satmak onlara doğrudan destek vermek anlamına gelmediği için haram olmaz. Çünkü aldığınız mal helal ise, yaptığınız akit uygun ise mal haram olmaz, destekleyen kişi ve firma mesul olur.

Tercihen bu gibi firmaların ürünlerini almama hassasiyetini göstermek gerekir.