TOKİ'nin Orta Gelir Konut Projesi helal mi?

Soru Detayı

- TOKİ'nin orta gelir grubuna hitap edecek düşük kredi faizli yeni bir konut projesi kampanyası başlıyor. Son şekli netleştirilen 'Yeni Evim' konut kampanyası için kâr/faiz oranlarının yüzde 0,69'dan başlayacağı açıklandı. Azami vade süresi 15 yıl olacak.
- Düşük faizli olması uygulamayı caiz kılar mı?
- Bu uygulama kâr olarak ya da faiz olarak yapılırsa caiz olur mu?
- Burada geçen kâr ifadesi, katılım bankaları vasıtasıyla mı olacak? Eğer öyleyse bu durum caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'da, faiz kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. Tarım ve hayvancılıkta kullanmak, iş kurmak veya genişletmek; ev, araba, vb. satın almak üzere özel kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de böyledir.

Zaruret ise, kişinin kendisinin ve bakmakla yükümlü olduğu bireylerin sağlık ve güvenlik içinde yaşamalarını sağlayan vazgeçilmezlerdir. Dolayısıyla kişi, kira vb. bir yolla da olsa oturmak için ev bulabildiği ya da helal alternatif yolları olduğu sürece faizli kredi alması caiz olmaz. Kişinin memur olup olmaması sonucu değiştirmez.

Buna göre, TOKİ’nin Orta Gelir Konut Projesinden, Katılım Bankaları üzerinden alınmasında dini açıdan bir sakınca yoktur.

Katılım bankaları daireyi satın alacak ve devletin talimatı ile 0.69 kâr ile hak edene satacak. İleride paranın değeri oynasa da müşteriden ek para alamayacak. Bu tanım ve şartlarda caiz olur.

Demek ki, faizli kredi ile caiz değildir, katılım bankalarından kâr ile alınması caizdir.