TOKİ’nin, 100 Bin Sosyal Konut Projesi caiz mi, faiz var mı?

Soru Detayı

- TOKİ’nin internet sitesinde yayınlanan ‘100 Bin Sosyal Konut Projesi Başvuru Bilgilendirme Formu’nda konutun satış fiyatının yüzde 10’unun peşin, kalan tutarın tamamının ise aylık yüzde 0,49 oran ve 240 ay vade ile ödeneceği belirtildi.
- Bu durum faiz midir?
- Bu sisteme girmek caiz mi?
- TOKİ internet sitesindeki açıklama şöyle:
ÖDEME:
Hak sahiplerine konutlar; satış fiyatının  %10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.” deniyor.

Bu kredi faizli kredidir ve zaruret dışında kullanmak caiz olmaz.

“…kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran ve 240 ay vade ile ödenecektiri” deniyor.

Bu aylık oran da faizdir.

Günümüzde bir yandan katılım bankaları peşin alıp vadeli satarak, bir yandan da bazı kuruluşlar karşılıklı yardımlaşma esasına dayalı uygulamalar yaparak ihtiyaca cevap vermeye çalşıyorlar.

TOKİ, ayda şu kadar faizle satış yapmak yerine vade farkı koyarak “peşin şu kadar, vadeli ve şu sürede ödemeli şu kadar” diyerek ilan yapsa ve alıcı bunlardan birini tercih etse, problem kalmayacaktır.