TOKİ’nin, 100 Bin Sosyal Konut Projesi caiz mi, faiz var mı?

TOKİ’nin, 100 Bin Sosyal Konut Projesi caiz mi, faiz var mı?
Tarih: 19.12.2019 - 13:12 | Güncelleme:

Soru Detayı

TOKİ’nin internet sitesinde yayınlanan ‘100 Bin Sosyal Konut Projesi Başvuru Bilgilendirme Formu’nda konutun satış fiyatının yüzde 10’unun peşin, kalan tutarın tamamının ise aylık yüzde 0,49 oran ve 240 ay vade ile ödeneceği belirtildi.  Bu durum faiz midir? Bu sisteme girmek caiz mi?
TOKİ internet sitesindeki açıklama şöyle:
ÖDEME:
Hak sahiplerine konutlar;
Satış fiyatının  %10’u peşin (Başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutar),  kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir. (T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından  konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır.)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“T.C. Ziraat Bankası A.Ş. tarafından  konut alıcılarına kredi kullandırılacaktır” deniyor. Bu kredi faizli kredidir ve zaruret dışında kullanmak caiz olmaz.

“…kalan tutarın tamamı aylık % 0.49 oran  ve 240 ay vade ile ödenecektir” deniyor.

Bu aylık oran da faizdir.

Yıllardan beri benim bir çözüm teklifim tartışılıyor. Bu da  “oturacak bir evi olmayan, başka bir yoldan ev edinme imkanı da bulunmayan kimselerin, asli ihtiyaç olan bir evi edinmek için faizli kredi kullanabilecekleridir”. Bu çözümün fıkıhtaki dayanağı, “İhtiyacın zaruret sayılmış olmasıdır”.

Zaman içinde gelişmeler oldu, bir yandan katılım bankaları peşin alıp vadeli satarak, bir yandan da bazı kuruluşlar karşılıklı yardımlaşma esasına dayalı uygulamalar yaparak ihtiyaca cevap vermeye başladılar. Eğer bu uygulamalar ihtiyaç sahibini, TOKİ uygulamasına göre daha ağır yükümlülük altına sokmuyor ve yeteri kadar bulunuyorsa “faizden başka imkansızlık yok” demektir.

TOKİ ayda şu kadar faizle satış yapmak yerine vade farkı koyarak “peşin şu kadar, vadeli ve şu sürede ödemeli şu kadar” diyerek ilan yapsa ve alıcı bunlardan birini tercih etse problem kalmayacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun