Bankalara hizmet sunan şirketlerde çalışmak caiz midir?

Soru Detayı

- Bankalara (faizli işlemlerinde) hizmet sunan şirketlerde çalışmak caiz midir?
- Soruyu daha da spesifikleştirmek gerekirse, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.'nin (KKB) ortaklarının tamamı faizli (mevduat) bankalarıdır ve bu bankaların sermayesi ile kurulmuştur.
- Ortaklarının yanında KKB'ye mevduat bankaları, katılım bankaları, diğer bankalar, faktoring, leasing, tüketici finansman kuruluşları vs. üye konumundadır.
- KKB'ye üye tüm bankalar ve finansal kuruluşlar müşterilerine ait finansal bilgileri (özellikle kredibiliteye ilişkin bilgileri) KKB'ye iletmektedirler. KKB ise havuzda topladığı bu verileri yine üyesi olan tüm bankalar ve finansal kuruluşlar ile paylaşmaktadır ve buradan gelir elde etmektedir.
- Örneğin A kişisi B, C, D ve E Bankalarından kredi kullanmış olsun. B, C, D ve E Bankaları A kişisinin tüm finansal bilgilerini, kredi geri ödemelerini yerine getirip getirmediğini belirli periyotlarla KKB'ye bildirir. B bankası isterse KKB'den A kişisinin C, D, E bankalarındaki risklerini, kredi tutarını, kredi notunu, geri ödeme alışkanlığı bilgisini satın alır.
- Burada KKB'nin elde ettiği ana gelir kaynağı buradaki finansal bilgilerin bankalara satımıdır. Bankalar bu bilgileri kullanarak A kişisine kredi verip vermemeye veya verilecekse alınacak faiz oranına karar veriyorlar.
- Bu havuz sistemini katılım bankaları da kullanmaktadır.
- Ayrıca, A kişisi aynı zamanda Z Bankasından kredi çekmek istediğinde de bedeli müşteriden tahsil edilmek üzere KKB'den kendi finansal bilgilerini satın alıp Z bankasından çekeceği kredide kullanılmak üzere Z bankasına vermektedir.
- KKB son zamanlarda buradan da gelir elde etmeye başlamıştır. KKB'nin bizzat kendisi kredi alıp/verme işlemi yapmamaktadır. Gelir kaynağı kredi/finansal bilgi alıp satımıdır.
- KKB'nin müşterilerinin büyük çoğunluğu faizle işlem yapan bankalar olması ve KKB'nin ürünlerinin neredeyse tamamının kredi alma/verme işlemlerinde kullanılması göz önünde bulundurulursa, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.'de çalışmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Söz konusu Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.'de çalışmak caiz değildir. Çünkü bunlarla çalışmak, dolaylı da olsa faiz işletenlere yardım etmek anlamına gelir.

“İyilik ve takvâda yardımlaşın; günahta ve düşmanlıkta yardımlaşmayın. Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın cezası pek çetindir.” (Maide, 5/2)

mealindeki ayette, Allah’a karşı isyan eden kimselere yardım etmenin caiz olmadığı açıkça ifade edilmiştir...