Kredi için yıllık %18,65 komisyon faiz mi?

Soru Detayı

- Bir araç satım sitesi kredi kartı ile satış yapmaktadır ve araç fiyatları piyasa ortalamasında fakat kartı veren banka araç fiyatına ek olarak, yıllık %18.65 komisyon talep etmektedir bu durumda bu işlem faiz mi?
- Kartların katılım bankası ya da faizle işlem yapan bankalar olması fark eder mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faizci bankanın aldığı  %18.65 komisyon aslında faizdir. Kart sahibi, aracın bedelini kredi kartına dayalı olarak bu kadar faizle bankaya ödemiş oluyor.

Katılım bankaları kartla kredi verip komisyon almazlar. Aracı satın alır, vade farkı koyarak size satarlar. Bu ise meşru bir vadeli alım satımdır.