Ben Müslüman olmayan bir ailede yaşıyorum, ama kendim İslamı benimsedim. Ailemin tepkisinden çekindiğim için oruç tutamıyorum. Sırf aile korkum yüzünden orucumu tutmamam günah mı? Bu oruç tutamadığım günlerin telafisi mümkün mü?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tutmadığınız oruçlar için birer gün kaza orucu tutmanız gerekir. Ancak orucunuzu tutmanızı tavsiye ederiz. Aile baskısı olsa da onlar da bir gün kabullenmek zorundalar. Ailenize karşı güzellikle açıklamaya çalışırsınız. Onları kırmadan kendinizi ifade edebilirsiniz.