Çocuk emziren / emzikli kadın farz orucu tutabilir mi yoksa kazaya mı bırakmalıdır?

Soru Detayı
Eğer farz orucunu tutamazsa, örneğin iki sene çocuk emzirecekse iki yıl Ramazan orucu tutmayacağından, sonradan kaza etmesi gerekir mi ve niyetleri nasıl olmalıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hâmile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kazâ eder. Emzirdiği çocuğun başkasının çocuğu olması hükmü değiştirmez. Bu hususta dindar ve uzman bir doktora danışılmasını tavsiye ederiz.

Bu orucun kazasını tutan kadın şöyle niyet eder:

"Niyet ettim Allah rızası için, vaktinde tutamadığım Ramazan orucunun kazasını tutmaya." der ve her tutmadığı gün için, bir gün oruç kaza olarak tutar.