Ağlamak, namaz ve abdesti bozar mı?

Ağlamak, namaz ve abdesti bozar mı?
Tarih: 28.10.2006 - 10:59 | Güncelleme:

Soru Detayı

Namaz içinde mi ağlamak abdesti bozar, yoksa namaz dışında da ağlamak abdesti bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda dünyevi bir şey için sessiz ağlamak -mekruh olmakla beraber- namazı bozmaz. Ancak dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek namazı bozar, ancak abdesti bozmaz.

Yine çekmekte olduğu bir ağrının sonucu olarak, ihtiyarsız olarak çıkardığı seslerden ötürü de namazı bozulmaz. Fakat dünyevi musibetler veya şahsi hastalıktan ötürü sesli ağlamak, ah ve off gibi şeyler söylemek, Hanefî ve Şafii mezhebine göre namazı bozar.(bk. Zuhaylî, el-Fıkhu’l-İslamî, II/7-10).

Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse, huşûdan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte:

"Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer."(Feyzü'l-kadir, 6/48, Hadis No: 8382; Haşiyetü't-Tahavi, Şerhu Nuru'l-İzah, I/325)

buyurulmuştur. Namaz dışında da ağlamak abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 500.000+

Yorumlar

sevdag

çok teşekkürler Allah sizden razı olsun

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
zeynahanife

teşekkürler bende merak ediyordum bu konuyu hem soruyu soran kardeşimden hemde cevaplayan kardeşimden Allahım razı olsun Allahıma emanet olun.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Kalendrmeşrep

ALLAH razı olsun.
ALLAH sizi sevsin.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun