Seher vaktinde rızıklar dağıtıldığı için kapı ve pencereler açılır ki rızıklar içeri girsin deniliyor. Bu doğru mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünya hikmet yeri olduğu için, bu gibi şeyleri hikmet yönüylede anlatmak faydalı olur.

Seher vakti rızıkların dağıtıldığı zamandır. Bu dağıtma işlemi sırasında insanın o saatte uyanık bulunması ve gerekli olan çalışmayı yapması gerekmektedir.

Bu, bir nevi o vakitte dağıtılan rızkı istemek için bir duadır. Yoksa sadece kapı pencere açmanın bir anlamı yoktur. Çünkü rızık olağanüstü bir şekilde değil, bir derece insanın çalışmasına bağlı olarak ve sebeplere müracaat etmeye göre dağıtılmaktadır.

Bu saatte uyuyup gerekli tedbirleri almayan kimsenin rızkının noksan olacağı aşikârdır.

Bilgi için tıklayınız:

- Gece vaktinin en hayırlı saati seher vakti midir? Bu vakit tam olarak ne zamandır?

- Sabah namazından sonra ve ikindi vakti ile akşam ezanı arası uyumak (feylule, gaylule ve kaylule) sağlık açısından ve dinen sakıncalı mıdır?..