Tilavet secdesi, secde ayeti ezberlerken her okuyuşta gerekir mi? Birkaç tilavet secdesine bir defada niyet yapılabilir mi?

Soru Detayı
1) Secde ayetlerini ezberlerken her okuduğumuzda tilavet secdesi gerekmiyor herhalde, belirli aralıklarla secde ayetleri (ezber niyetiyle) tekrarlanırsa tilavet secdesini bir defa yapsak yeterli mi? 2) Aynı secde ayetini Arapça'dan ve mealinden okusak, yalnız bir defa mı tilavet secdesi yapılır yoksa iki defa mı yapılır? 3) Birden fazla secde ayeti okunduğunda, birden fazla tilavet secdesi yapılacağından, "iki defa" veya "üç defa",.. tilavet secdesi yapmaya, diye mi yoksa ayrı ayrı mı niyet edilir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Bir secde ayeti gerçekten veya hüküm bakımından bir sayılan bir mecliste tekrarlanarak okunsa, bir defa secde edilmesi yetişir. Fakat başka başka secde ayetleri okunursa veya meclis hakikaten veya hükmen değişirse, her okunan ayet için başka bir secde gerekir.

2. Yukarıdaki ölçü ayetin meali için de geçerlidir. Yani değişik secde ayeti mealleri okunursa veya meclis değişirse ayrı ayrı secdelerde bulunmak gerekir.

3. Secdeler ayrı ayrı yapıldığında, zaten iki defa veya üç defa demeye gerek kalmamaktadır. Her okunan secde ayeti için bir secde yapıldığından sadece tek tilavet secdesine niyet edilir.

Aynı mecliste tekrarlanan aynı secde ayeti için tek secde gerekeceğinden, yine buna da sadece "tilavet secdesine" diye niyet edilir.

İki, üç, dört defa niyet etme diye bir şey yoktur. Kaç defa secde etmesi gerekiyorsa o kadar secde eder. Bu nedenle "iki defa, üç defa" diye niyet etmez. Kaç defa secde etmesi gerekiyorsa o kadar tilavet secdesi yapar. Örneğin iki defa tilavet secdesi gerekiyorsa, bunun için bir değil, iki tilavet secdesi yapmalıdır.