Göz yaşı abdesti bozar mı? Ağlamak ya da gözden herhangi bir sebepten yaş (uykusuzluktan, esnemekten) gelmesi durumunda abdest bozulur mu?

Soru Detayı

Ağlamak ya da gözden herhangi bir sebepten yaş (uykusuzluktan, esnemekten) gelmesi durumunda abdest bozulur mu? Sadece Allah korkusu ya da Allah'ı düşünmek ile gözden yaş gelmesi durumunda abdest bozulmaz, diye duymuştum, doğru mudur? Ve bu namaz esnasında olursa aynı hüküm geçerli midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek namazı bozar, ancak abdesti bozmaz.

Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse, huşûdan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadîs-i şerîfte şöyle buyurulmuştur:

"Cenâb-ı Hakk'a, ağlıyarak itâat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer." (Haşiyetü't-Tahavi, Şerhu Nuru'l-İzah, I/325)

Ağlamaktan veya soğan gibi göz yaşartıcı şeylerden dolayı gelen göz yaşları abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi’us-Sânayi’de yazılıdır.