Gözyaşı, ter veya abdest suyunu yutmak namazı bozar mı?

Soru Detayı

- Namazda bir insan ağlarken gelen gözyaşı, alnından akan ter veya abdest alırken yüzünü yıkadığı su ağzına girip yutarsa namazı bozulur mu?
- Bugün namaz kılarken ağladım, damlalarca gözyaşı yuttum ama namazı bırakmadım ve vakit çıktı. Bu namazı kaza etmeli miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namaz esnasında, dünyalık bir endişe ile ses çıkararak ağlamak kişinin namazını bozar, abdestini bozmaz. Ancak namazda Allah korkusu, cennet veya cehennemin hatırlanması vb. nedenlerle ağlamak, abdesti bozmayacağı gibi namaza da zarar vermez. Ağlamak dahil, gözden gelen yaş, abdesti ve namazı bozmaz. Ayrıca alından akan ter de abdesti bozmadığı gibi namazı da bozmaz.

Buna göre abdesti ve namazı bozmayan ölçüde akan gözyaşının, ter veya abdest alırken yüzünü yıkadığı suyun namaz esnasında ağıza girmesi halinde, bunlar yutulsa veya tatları boğaza gitse namaz bozulur. Fakat namazdan önce bunlar bir şekilde ağızda bulunsa ve tadları namaz içinde tükürükle boğaza gitse, bununla namaz bozulmaz.