Gözyaşımız üstümüze dökülse o giysiyle namaz kılabilir miyiz? Ağlamak abdesti bozar mı?

Soru Detayı
Gözyaşımız üstümüze dökülse o giysiyle namaz kılabilir miyiz? Ağlamak abdesti bozar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gözyaşı temiz olduğu için, elbiseye veya bedene değmesinden dolayı namaza mani değildir.

Ağlamaktan veya soğan gibi göz yaşartıcı şeylerden dolayı gelen gözyaşları abdesti bozmaz. Ancak göz ağrısı gibi hastalıktan meydana gelen akıntının abdesti bozacağı, böyle kimsenin özür sahibi sayıldığından her namaz için vakit girince abdest alması lâzım geleceği Bedayi'us-Sânayi'de yazılıdır.