İnsan ve hayvan illüstrasyonu caiz mi?

Soru Detayı

- İllüstrasyon yapmak caiz mi?
- Çocuk Kitabını resimlemek gibi. Veya güncel hayatta gördüğümüz nesne veya canlıların illüstrasyonunu yapabilir miyiz?
- Mesela çocuk kitaplarını resimlemek. Anatomi ve kompozisyon dersleriyle pratik yapmak?
- İllüstrasyon biraz gerçek dışı bir çizim olduğundan (göz yerine nokta çizmek gibi) hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Resimler, İslam inancına, hükümlerine ve ahlakına uygun olmalıdır. Bunlara uygun olmayan resimlerin yapılması caiz değildir.

Ancak, tapınılmayan nesneler ile müstehcen olmayan ve kişilere hakaret teşkil etmeyen resimler yapılabilir.