Park ve bahçelere hayvan heykellerinin konulması haram mıdır?

Soru Detayı

- Park ve bahçeleri dizayn ederken, çim ve çiçeklerin arasına ördek, köpek, ceylan vb. hayvanların heykellerinin konulması haram sınıfına girer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

"Melekler, içerisinde köpek ve resimler bulunan eve girmezler." (Buharî, "Libas", 88; Müslim, "Libas", 83, 87.)

İslam âlimleri hadislerdeki bu uyarının, daha ziyade tapınılmak veya tazim göstermek amacıyla evlerde bulundurulan fotoğraf, resim ve heykeli kapsadığını ifade etmiştirler. Diğer taraftan, mezkur hadisin bu şekildeki yorumundan hareket eden İslam alimleri, tapınma ve tazim amacı güdülmeyen ve umumi adaba aykırı olmayan canlı varlıkların resimlerinin yapımını da caiz görmüşlerdir. (Tecridi Sarih 6/414-421).

Durum böyle olunca, dinimizin ilke ve amaçlarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmamak kaydıyla, söz konusu ettiğiniz biblo, hayvan suretleri şeklinde olan çocuk oyuncakları, hayvan figürleri, resimler veya fotoğrafların bulunmasında bir sakınca yoktur.

Ayrıca heykel tarzındaki biblolar hoş karşılanmamıştır; sakınmanızda fayda vardır. Ancak bunlar kutsal sayılmadıkça, yalnızca süs için kullanıldıkça haram olmaz.