Duvarında alçıdan yapılmış kelebek olan odada, namaz kılmak mekruh mudur?

Soru Detayı

- Evin duvarında alçıpandan yapılmış gözü falan bulunmayan fakat bakarken kelebek olduğunu bildiğimiz (büyük yapılmış) veya küçük dikkatle baktığımız zaman seçilen resim bulunan odada rahmet melekleri olmaz mı?
- Bu odada kılınmış namaz mekruh mu oluyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)’in “Melekler, içerisinde köpek ve resim-heykel bulunan eve girmezler.” anlamındaki hadisleri değişik hadis kitaplarında zikredilmektedir. (Buhari, Libas, 88)

Bununla birlikte bu uyarının, daha ziyade tapınılmak veya tazim göstermek amacıyla evlerde bulundurulan fotoğraf, resim ve heykeli kapsadığı bazı alimler tarafından ifade edilmiştir.

Diğer taraftan, mezkur hadisin bu şekildeki yorumundan hareket eden alimler, tapınma ve tazim amacı güdülmeyen ve umumi adaba aykırı olmayan canlı varlıkların resimlerinin yapımını da caiz görmüşlerdir.

Durum böyle olunca, dinimizin ilke ve amaçlarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmamak kaydıyla, söz konusu hayvan resim veya figürlerinin evlerde bulunmasında bir sakınca yoktur.

Ancak namaz kılınacak yerde, namaz kılanın görüş alanına girecek konumda bulunması mekruh görülmüştür. (Fetavay-ı Hindiyye, I, 107) Çünkü bu durumda namaz kılanın dikkati dağılır ve huşuu kaybolur.

Eğer söz konusu resimler halıda veya sergide yer alıyorsa, çok belirgin olmamaları halinde bu halı ve sergiler üzerinde namaz kılınabilir.

Eğer belirgin bir halde iseler, namaz kılarken doğrudan bu resimler üzerine secde edilmesi mekruh görülmüştür. (Fetavay-ı Hindiyye, I, 107)