Topluca kesilen kurbanlarda vekalet nasıl olmalıdır; kasap kurbanları keserken hissedarların isimlerini okumalı mıdır?

Tarih: 01.10.2013 - 11:27 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Biz bir yurtta yedi kişilik olarak danaya giriyoruz. Görevli kişiyi ben vekil ediyorum. Fakat hayvanlar kesilirken yedi kişinin ismi okunmuyor. Bunun nedenini sorduğumda, bizler önceden kasaplarla toplantı yapıyoruz, diyorlar. Onları vekil ediyoruz, diyorlar.

- Bu şekilde ismimiz okunmadan kurbanımız kabul olur mu? Olmuyorsa nasıl olacağını açıklar mısınız?

- Mesela kasap önceden toplu olarak vekaletleri almış, on tane hayvanı peş peşe kesiyor; ama hangi hayvan kimlere ait bilmiyor?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kurbanı, kişinin kendisi kesebileceği gibi, vekalet yoluyla başkasına da kestirebilir (Fetavay-ı Hindiyye, 1991, V, 302). Zira kurban, hac ve zekat gibi gibi mal ile yapılan bir ibadettir; mal ile yapılan ibadetlerde ise vekalet caizdir. (Mevsili, İhtiyar, I, 170; Nevevi, Minhacu’t-Talibin, s. 272).

Nitekim Hz. Ali (r.a.)’nin şöyle dediği rivayet edilmiştir:

“Rasulüllah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘Kasap ücretini biz kendimiz veririz.' buyurdu.” (Müslim, Hac, 348; Buhari, Hac, 120; Buyu, 21, Ebu Davud, Menasik, 21)

Vekalet yoluyla kurban kestiren, kişi kendi bulunduğu yerde birisine vekalet verebileceği gibi, başka bir yerdeki kişi veya kuruma da vekalet verebilir. Vekalet, sözlü veya yazılı olarak ya da telefon, internet, faks ve benzeri iletişim araçları ile verilebilir.

Vekil tayin edilen kişi veya kurum, aldığı vekaleti gereği gibi yerine getirmelidir. Söz konusu işlemde, hayvanın önceden kimler adına olduğu belirlenmek ve hayvanı kesecek kasaba vekalet vermek şartı ile işlem caiz olur.

Bu durumda mesela bir kasaba söz konusu on hayvanın sahipleri vekalet verse herkes kendi hayvanını bilse, onun kestiği hayvanlar sahipleri adına kesilmiş sayılır. Kasabın keserken isim sayması gerekmez, müvekilleri adına niyetlenmiş olması yeterlidir.

Bununla birlikte kalbin huzuru için en güzeli ya her bir şahsın isimlerinin kesim anında sayılması ya da hayvanın asıl sahiplerinin veya hisse sahiplerinin kesim anında bilinmesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun