Kurukafa resmi olan odada namaz kılmak günah mıdır?

Tarih: 13.11.2020 - 20:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Üstünde kurukafa resmi olan bir kaykayım var, bu odada namaz kılabilir miyim?
- Bu insan (canlı) resimleriyle aynı hükümde midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Peygamber (asm)’in “Melekler, içerisinde köpek ve resim / heykel bulunan eve girmezler.” anlamındaki hadisleri, değişik hadis kitaplarında zikredilmektedir. (Buhari, Libas, 88; Ebu Davud, Libas, 47)

Fakat hadiste yer alan bu uyarının, daha ziyade tapınmak veya tazim göstermek amacıyla evlerde bulundurulan fotoğraf, resim ve heykeli kapsadığı bazı alimler tarafından ifade edilmiştir.

Hadisin bu şekildeki yorumundan hareket eden bazı alimler, tapınma ve tazim amacı güdülmeyen ve umumi adaba aykırı olmayan canlı varlıkların resimlerinin yapımını da caiz görmüşlerdir.

Buna göre dinimizin ilke ve amaçlarına ve genel ahlak kurallarına aykırı olmamak kaydıyla, söz konusu resimlerin evlerde bulundurulmasında ve bu evlerde namaz kılınmasında bir sakınca yoktur.

Ancak bu resimlerin namaz kılanın görüş alanına girecek konumda bulunması mekruh görülmüştür. (Fetavay-ı Hindiyye, 1/107) Çünkü bu durumda namaz kılanın dikkati dağılır ve huşuu kaybolur.

Eğer söz konusu resimler halıda veya sergide yer alıyorsa, çok belirgin olmamaları halinde bu halı ve sergiler üzerinde namaz kılınabilir. Eğer belirgin bir halde ise namaz kılarken doğrudan bu resimler üzerine secde edilmesi mekruh görülmüştür. (Fetavay-ı Hindiyye, 1/107)

Bu bağlamda namaz kıldığınız odada, üzerinde kurukafa resmi olan kaykayın bulunması günah değildir. Ancak resimli kaykayınızı huşunuzu bozmaması için namaz kılarken görmeyeceğiniz bir yere koymanız daha uygun olur.

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yazar:
Sorularla İslamiyet
Kategori:
Okunma sayısı : 1.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun