Namazda Fatiha okurken "malikiyevmiddin" yerine "malikiyermiddin" diye yanlış okunursa namaz bozulur mu?

Tarih: 28.01.2014 - 07:00 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Camimizin imamı Fatiha suresindeki MALİKİYEVMİDDİN kısmını MALİKİYERMİDDİN diye okumakta. Yani oradaki vav harfini ra harfine çeviriyor sanıyorum. Böyle bir durumda namazımız bozulur mu? Bunun için ne yapmalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazda yapılan kıraat hatalarının namazı bozup bozmayacağı konusunda fakihler bir takım ölçüler getirmişlerdir. Bunlar şöyle özetlenebilir; Kur’an kasten manası değişecek derecede yanlış okunursa, namaz bozulur. Hata veya unutarak yanlış okunması halinde ise;

a) Yanlışlık kelimelerin harekelerinde ise, manada bir değişiklik olsa da olmasa da namaz bozulmaz.

b) Yanlışlık durak yerlerinde yapılırsa; yani durulacak yerde geçilip, geçilecek yerde durulursa, manasında değişiklik olup olmadığına bakılmaksızın namaz bozulmaz.

c) Bir harf yerine başka bir harf okunması şeklindeki meydana gelen yanlışlıkta, mananın değişip değişmediğine bakılır. Buna göre; bir harf değişir de bu değişiklikle kelimenin manası değişmez ve Kur’an’da da o kelimenin benzeri varsa namaz bozulmaz. 

- Şayet harf değişmekle kelimenin manası bozulmaz ve fakat bu kelimenin bir benzeri Kur’an’da yoksa, İmam Ebu Hanife ve İmam Muhammed’e göre namaz bozulur, İmam Ebu Yusuf’a göre bozulmaz.

- Eğer harfin değişmesiyle mana değişir ve Kur’an’da da benzeri yoksa namaz bozulur.

Namaz esnasında az veya çok miktarda ayet atlamakla namaz bozulmaz. Namazda önemli bir hata ile okuduktan sonra, dönüp yeniden düzgün bir şekilde okursa namaz caiz olur (Fetavay-ı Hindiyye, I, 79 vd. ).

Bu açıklamalardanda anlaşılacağı üzere, yermiddin denilmesi manayı bozacağından namaz bozulur. Böyle açık bir hatayı imam-hatip yeterliliğine sahip birinin yapması uzak bir ihtimaldir. Nitekim siz yaptığını sanmaktasınız. Bu konuyla ilgili sanınızı / zannınızı imama ileterek, konuyu netliğe kavuşturmanız yerinde bir davranış olur.

İlave bilgi için tıklayınız:

Namaz sırasında kıraatta yapılan hatalar nelerdir? Kıraat hatalarını hangi durumlarda namaz bozulur?

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun