Cevşen'nin sonundaki dua, Cevşen'den midir?

Soru Detayı

- Cevşen okumaya çalışıyorum. Cevşeni yüz bab okuduktan sonra, devamında yazan duasını okumasak olur mu?

- O da Cevşen'in bir parçası değil sanırım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sünni camiada Cevşen’in elimizdeki, ilk kaynağı sayılan “Mecmûatu’l-Ahzab”da (İbn Arabî cildi, 3/260-261) bu duanın da Cevşen’in içinde yer alan bir parça olduğu şeklinde gösterilmektedir.

- Bununla beraber, bu duanın kesin olarak Cevşen’in bir parçası mı, yoksa onunla dua eden alimlerin eklediği bir dua mı olduğunu bilmekte zorlandığımızı söyleyebiliriz.

- Şekli ne olursa olsun, zikredilen 1001 ismin şefaatçi kılınarak yapılan böyle güzel bir duayı terk etmenin pek isabetli olmadığını düşünüyoruz.