Arş-ı Azam’ın hazinelerinden olan duanın anlamı nedir?

Soru Detayı

- Hâkim'in Müstedrek'inde geçen şu hadisin meali nedir? Özellikle de duaların mealini yazar mısınız?

نَزلَ جِبريل عليه السلام إلى رسول الله صلى الله عليه وسلم في أَحسنِ صُورةٍ لم يَنزلْ فِي مثلها قَط ضَاحكاً مُستبشراً فقال: السَّلامُ عَليكَ يَا مُحمد، فقال: "وَعليكَ السَّلامُ يَا جبريلُ " قَالَ: إِن الله بَعثني إِليك بهديةٍ قال: "وَمَا تَلكَ الهدية يا جبريلُ ؟" قال: كَلماتٌ مِن كنوزِ العرشِ أَكرمكَ اللهُ بهنَّ، قال: "وَمَا هُنَّ يَا جبريلُ ؟" قال: فَقالَ جِبريلُ: قل: "يا مَنْ أَظهرَ الجَميلَ وَسَتَرَ القَبيحَ، يَا مَنْ لا يُؤاخِذُ بِالجريرةِ، وَلا يَهتكُ السترَ، يَا عَظيمَ العَفو يا حَسنَ التجاوزِ، يَا وَاسعَ المَغفرةِ، يا بَاسطَ اليدين بالرَّحمة، يَا صَاحبَ كل نجوى، يا مُنتهى كل شكوى، يا كريم الصَّفْحِ، يَا عَظيمَ المَنِّ، يَا مُبتدئ النعم قبلَ استحقاقِها، يا ربَّنا ويا سيدنا ويا مَولانا، ويا غَايةَ رَغْبِتنَا، أَسألُك يا اللهُ أَنْ لا تَشويَ خَلْقِي بِالنَّار "

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir gün Cebrail Aleyhisselam, Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü vesselamın huzuruna gelmişti. Hazreti Peygamber (asm) onun yüzünde tebessümlü ve de müjdeleyici bir hâl görmüştü. Daha önce onu böyle hiç görmemişti.

Cebrail Aleyhisselam: Ya Muhammed, Allah’ın selamı üzerine olsun, dedi.

Hazreti Peygamber: Ey Cebrail! Allah’ın selamı senin de üzerine olsun, karşılığını verince,

Cebrail: Ya Muhammed! Allah beni sana öyle büyük bir armağan ile gönderdi ki, senden önce bu armağan kimseye gönderilmedi. Bu sana ikram edildi, dedi.

Efendimiz: Nedir o hediye, ey Cebrail? diye sordu.

Cebrail: Sana gönderilen o hediyeler, Arş-ı Azam’ın hazinelerindendir. Ey Allah’ın Resulü! Sen de onları oku, dedi.

Dua şudur:

"Yâ men azharel cemîle ve seteral kabîh.
Yâ men lem yüâhızu bil cerîrati ve lem yehtiküssitr.
Yâ azîmel afv,
Yâ hasenet tecâvüz,
Yâ vâsial mağfirah,
Ve yâ bâsital yedeyni bir rahme,
Yâ müntehâ külli şekvâ,
Ve yâ sâhıbe külli necvâ,
Yâ kerîmes safhı ve yâ azîmel menni ve yâ mübdien niami kablestihkâkıhâ,
Yâ Rabbenâ ve yâ Seyyidenâ ve yâ Mevlânâ ve yâ ğâyete rağbetinâ,
Es'elüke Yâ Allah en lâ teşviye halkî bin nâr."

Duanın meali:

"Ey güzeli açığa çıkaran,
Ey çirkinin üzerini örten,
Ey suç sebebiyle hemen azarlamayan,
Ey ayıpların üzerindeki perdeyi yırtmayan,
Ey affı büyük olan,
Ey günahkârları cezalandırmaktan vazgeçmesi güzel olan,
Ey mağfireti geniş olan,
Ey rahmeti bol veren,
Ey bütün sessiz yalvarışların sahibi,
Ey bütün şikâyetler kendisinde son bulan,
Ey affı bol olan,
Ey iyiliği büyük olan,
Ey nimetleri hak etmeden önce mahlukatına ikram ve ihsan eden,
Ey Rabbimiz, ey Efendimiz, ey Sahibimiz, ey son arzumuz olan Yüce Yaratıcımız;
Ey Allah'ım, beni cehennem azabından azad etmeni istiyorum."

Not: Bu duadaki cümleler Cevşen’in 22. ve 31. bölümlerinde geçmektedir.