Minel cinneti vennâs, yerine minel cenneti vennâs okumak namazı bozar mı?

Soru Detayı

- Namazda Nas Suresi okurken minel cinneti vennas yerine minel cenneti vennas okumak namazı bozar mı?
- Bozmazsa bile sehiv secdesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kıraatte bulunan kişinin, bazen kelimeyi oluşturan harflerden birinin yerine başka bir harf koyarak okuması durumunda, harf yanlışlığı yapılan okuma Kur’an lafzı olmaktan çıkmaz ve anlam da değişmezse, namazın bozulmayacağında görüş birliği vardır; mesela “inne’z-zalimine” yerine “inne’z-zalimune” okunsa namaz bozulmaz.

Fakat “kavvamine bi’l-kıst” yerine (Nisa 4/135) “kayyamine bi’l-kıst” şeklinde okunsa anlam değişmediği için Ebu Hanife ve İmam Muhammed’e göre namaz bozulmazken, hatalı okunan kelime Kur’an’da bulunmadığından Ebu Yusuf’a göre namaz bozulur.

"mine'l-cinneti" , "cinlerin şerrinden" anlamınına gelir. "mine'l-cenneti" ise "cennetin şerrinden" anlamına gelmektedir.

Buna göre; harf değişimiyle -değişen kelime Kur'an'da yer almakla birlikte, anlam bozulduğu için- namaz bozulur ve namazın yeniden kılınması gerekir.