Şafii mezhebine göre Veccehtü duası yerine Subhaneke duası okunabilir mi?

Soru Detayı

- Şafiiyim, imamlık yaparken Veccehtu duası yerine Sübhaneke'yi okuyorum, bir sakıncası var mı?
- Hiç okumasam da namazıma bir zarar gelir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Veccehtu Duası:

"Veccehtü vechiye lillezi fetare's-semavati ve'l arde hanifen müslimen vema ene minel müşrikin. İnne salati ve nüsüki ve mahyaye ve memati lillahi rabbil alemin. La şerike leh ve bizalike ümirtü ve ene minel müslimin."

Manası:

"Şüphesiz ki ben yüzümü bir muvahhit olarak o yerleri ve gökleri yaratmış olan Allah'a yönelttim. Ben müşriklerden değilim. Şüphesiz ki benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm hiçbir ortağı olmayan alemlerin rabbi olan Allah içindir. Senin ortağın (şerikin) yok. Ben ancak bununla emrolundum ve ben Müslümanlardanım."

Teveccüh olarak bilinen "Veccehtu" duası farz ve nafile namazların evvelinde Fatiha'ya başlamadan önce okumak müstehaptır.

İhram tekbirinden sonra "Veccehtu" duası okumadan "Euzubillahi mineşşeytanirracim" veya Fatiha suresine başlanmışsa artık başa dönüp "Veccehtu" duasını okumak uygun değildir.

Veccehtü duasını bilmeyen, öğreninceye kadar Subhaneke duasını okuyabilir. Veccehtü duasını okumak müstehap oldluğundan, terkederse bir şey gerekmez. Veccehtü duasını okumadan da namaz kılınabilir.

Hanefi olanlar Sübhaneke duasını okurlar. Veccehtü duasını okurlarsa namaz bozulmaz, ancak uygun olanı Sübhaneke duasını okumaktır.