İmama ikinci rekatte uyan Şafii kişi "Veccehtu" duası okur mu?

Soru Detayı
Birinci rek'atin secdesinde imama yetiştik, ikinci rek'ata kalkınca Fatiha'dan önce Veccehtu okumak gerekir mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumdaki bir Şafii namaza ikinci rekatte ulaşmış sayılır.

Namazın ikinci rek'atinde yetişen kimsenin imamla beraber kıldığı rekat onun ilk rekatı sayılır. Mesela sabah namazının ikinci rekatinde cemaate kavuşup namaza duran kişi, imamın selam vermesinden sonra eksiğini telafi ederken, imamla birlikte kıldığı ikinci rekat, kendisine göre birinci rekat sayıldığından, kavuştuğı rekatte imamla birlikte kunut duasını okumuş olsa bile, yalnız başına kıldığı rekatta da kunut duasını okuması sünnet olur.(bk. Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali, s.228)

Böyle bir kişinin Veccehtü duası okuması gerekmez.