Hanefi iken kazaya kalan vitir namazlarımı kılmalı mıyım?

Soru Detayı

1. Ben öncesinde Hanefi idim. Ve benim Hanefi iken kazaya kalan vitir namazlarım var. Daha sonra Şafii oldum. Şimdi, Hanefi iken, kazaya kalan vitir namazlarımı kılmalı mıyım? Üzerime vacip mi?
2. Veccehtü duasının kaynağı nedir? Hangi rivayette geçiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cevap 1:

Evet, kaza etmelisiniz. Kaza namazları, kazaya kaldığı zamana göre hüküm verilir.

Hanefi mezhebine göre, vaktinde kılınmayan vitir namazı da kaza edilir. Zira Hanefi Mezhebine göre vitir namazı vaciptir, zamanında yerine getirilmemişse daha sonra kaza edilmesi de vacip olur.

Şafi mezhebine göre ise, vitir namazı müekked sünnetlerdendir. Vaktinde kılınmayan vitir namazını kaza etmek sünnettir. (M. Keskin, Şafi İmihali, Ankara-2010, s. 213)

Bu itibarla Hanefi mezhebine göre, kazaya kalan vitir namazları kaza edilmemiş ise o kişi kazaya kalan vitir namazlarını kaza etmelidir.

Eğer Hanefi iken kazaya kalan vitir namazları varsa, Şafi mezhebine geçtikten sonra da o kişi kazaya kalan vitir namazlarını kaza etmelidir.

Cevap 2:

Sübhaneke duası Hz. Aişe (radıyallahu anha) Validemizin rivayetiyle gelmektedir. Veccehtü duası ise Hz. Ali (kerremallahu vechehu) rivayetiyle gelir.

Rivayetlerin geçtiği eserler için bk. Mevsuatu Fıkhıyye, Kuveyt, Hicri 1404-1427, 27/88.

Veccehtü duası hakkında geniş bilgi için de Şafi mezhebinin en geniş muteber kaynaklarından "Nevevi, el-Mecmû" adlı esere (Daru’l-Fikr, 3/314-315, 321-322) bakılabilir.