Emzikli veya hamile kadının oruç tutması hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı

Kızım beş buçuk aylık oldu. Eşim Ramazan ayında hem bebeğimizi emzirmek istiyor hem de oruç tutmak istiyor.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuğu emziren kadın oruç tutabilir; çocuğu emzirmesi ile oruç bozulmaz. Oruç tuttuğu takdirde kendisine yahut çocuğuna bir zarar geleceğinden korkan hâmile veya emzikli kadın, oruç tutmayıp sonradan kazâ eder. Emzirdiği çocuğun başkasının çocuğu olması bu hükmü değiştirmez.

Vaktinde tutamadığı bir orucun kazasını tutacak olan kadın / kişi şöyle niyet eder:  "Niyet ettim Allah rızası için vaktinde tutamadığım Ramazan orucunun kazasını tutmaya." der ve her tutmadığı için bir oruç kaza olarak tutar.